Kurutulan meyvelerin içlerindeki su oranı %80-%90 oranında azaltılarak daha uzun süre dayanmaları sağlanır. Bu kurutma işlemi ya açık havada ya da fırında kurutma şeklindedir. Kurutulan sebze ve meyvelerin su oranı azalıp şeker oranlar yükselmektedir.

Elma, kayısı, incir, üzüm, armut, vişne, erik, dut kurutulan meyveler arasındadır. Domates, Biber, bamya, biber, fasulye, patlıcan, kabak,kekik, nane, fesleğen, biberiye ve maydanoz gibi sebze ve yeşilliklerde uzun süre dayanması için kurutulmaktadır.

Küçük ve etli domatesleri ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın. Fırının ızgarasına dizip 60-70 derecelik fırında 6-7 saat kurutun. Soğuduktan sonra kavanozlara koyup kuru bir yerde saklayın.

domates kurutmak

Domates nasıl kurutulur?

Ev koşullarında domates kurutmak istersek yazın aldığınız orta boy etli domatesleri yıkadıktan sonra ortadan ikiye ayırıp çekirdeklerini çıkartın. Fırın ızgarasında 60-70 derecede ortalama 6 saat kadar kurutun. Soğuyunca kapalı bir kaba cam kavanoza koyup serin ve kuru bir yerde saklayınız.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Beğendiğiniz mi?

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>