Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Bademin parçalanarak Ya da dövülüp su ile karıştırılıp çırpılması ile elde edilen süt rengindeki bir içecektir. Badem sütünü tatlandırmak için bal ya da vanilya eklenebilmektedir.

Badem sütü

Bademin faydaları ve özellikleri

Vitamin ve mineral bakımından zengindir. İçeriğinde yeterli miktarda karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini bulunur. Badem kalsiyum deposudur.. Sütün içerisinde bulunan laktoz badem sütünde bulunmaz dolayısı ile şişkinlik yapmaz. Kolesterol ve laktoz içermez. Bu nedenle bazı tariflerde süt yerine kullanılmaktadır. Bir diğer özelliği ise kilo vermeye destek sağlar. Ara öğünlerde 10-15 adet tuzsuz çiğ badem tüketilebilir

Doymamış yağ içerir. Yarım çay bardağı badem 18 gram yağ içerirken bunun 11 gramı kalp için faydalı olan doymamış yağlardan oluşmaktadır.

Her gıda gibi badem de abartılmadan ara öğünlerden yenilmelidir.

Badem sütü nasıl yapılır?

1 bardak çiğ bademi 1 gece önceden suya koyup bekletinki bademler şişsin sonra robota koyup üzerine 2 bardak su ekleyip robotta çekin süt rengini alacaktır. Kıvamı koyu olursa az su ekleyin. Sonra bez peynir torbası yardımı ile süzün.

Badem sütü yapımının ikinci bir yolu ise bademleri önce kaynar suyun sonra soğuk suyun içine sokup kabuklarını soyun. Sonra robot ile çekerek toz haline getirin. Süt kıvamına getirmek için azar azar su ekleyin.

Badem sütünü yaptıktan sonra kalan posasını da kek, kurabiye, çorba, tatlılarda veya başka yemeklerde kullanabilirsiniz.

1 geri izleme / bildirim

  1. Cildi Sıkılaştıran Yıkama Sıvısı | Yemek, Tatlı, Pasta Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*