Bakımlı ve Güzel Eller İçin İp Uçları

Vücudumuzun en çok işlevi olan onsuz asla yapamıyacağımız ellerimizi, kötü hava koşullarından gün içerisinde maruz kaldığı kirden ve iş yapmaktan yorulan ellerimizi sadece biraz vakit ayırmayla yumuşacık, taze ve sağlıklı görünümüne kavuşturabilirsiniz. Birçok insan yeni tanıştığı bir insanın ellerine bakıyormuş, bakımlı, temiz bir el ilk tanışmada karşı tarafın size olan sempatisini artıracaktır. El bakımı için güzellik salonlarına para ödemek istemiyor ama evde nasıl bakım yapacağınızı bilmiyorsanız, bu yazı sizin için.

Derinlemesine temizlik

Saçınızı, vücudunuzu nasıl temiz tutmaya özen gösteriyor iseniz, ellerinize de aynı özeni göstermelisiniz. Eller vücudunuzdaki en çok mikrop ve bakteri barındıran yeriniz ve bu yüzden temizlenmesi çok önemli. Her yemekten önce ve sonra, tuvaletten sonra, toplu taşıtlarda yolculuk ettikten sonra, hatta gün içerisinde bile ara sıra mutlaka ellerinizi bol sabun ile yıkamalısınız. Ayrıca hafta bir ihtiyacınıza göre peeling yaparak ölü derilerinizden kurtulabilir ve derinlemesine temizliğini de sağlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeker, zeytinyağı ve kahve bunları bir kapta karıştırarak ellerinizi ovarak hatta bir keseden yardım alarak peelinginizi yapabilirsiniz.

Nemlendirme

Vücudunuzun her yeri gibi tabiî ki ellerinizin de nemlenmeye ihtiyacı vardır, özellikle kuru ciltliler bunu özenli ve düzenli bir şekilde yapmalıdır. Yağlı ciltler bile düzenli kendilerine uygun nemlendiriciler kullanmalıdır. Hasar gören çok fazla kuruyan güneşten, havadan etkilenen ellerinizi nemlendirmek gerekiyor. Elleriniz yaşlandığınızda kırışır ve güneş lekeleri oluşmaya başlar o yüzden ellerinizi mutlaka nemlendirmeyi unutmamalısınız.

Tırnak Bakımı

Ne kadar ellerinize bakım yapmış olursanız olun, bakımsız tırnaklarınızın ellerinizin güzelliğini gölgeleyecektir. Temiz tutmak, düzenli ve düzgün şekilli kesmekte bir tırnak bakımıdır. Dışarıda, kuaförde veya bir güzellik salonunda manikür yaptıracaksanız, hijyenlik açısından kendi manikür setinizi götürmelisiniz. Ne kadar güvenilir ve temiz bir kurum olursa olsun en pis olan yer eller olduğu için başkasındaki bir hastalık, mikrop manikür yapılırken size bulaşabilir, o yüzden kendi manikür setinizi nerede yaptırmak istiyorsanız oraya götürmelisiniz. Dışarı para vermek istemiyor veya hijyenik olduğunu düşünmediğiniz için evde yapmak isterseniz de aşağıdaki seçeneklerden adım manikürü doğru bir şekilde yapmayı öğrenebilirsiniz.

1- Ellerinizi maniküre hazırlayın

İlk önce manikür için sterilize edilmiş aletler ile temiz bir havluyu hazır edin. Manikür yapmadan önce kullanacağınız aletlerin önceden temiz olması gerekir, hijyen manikürün en önemli parçasıdır. Manikürünüz için kendinize ellerinizin yumuşaması için ılık bir suya zeytinyağı ve limon suyu ekleyiniz ve ellerinizi 30 dakika boyunca bekletiniz. Bu suda bekletmek hem manikürünüzü yaparken elleriniz yumuşak olduğu için size yardımcı olacak hem de limonun tırnakları beyazlatma ve güçlendirme, zeytinyağının da tırnaklarınızın beslemesinden faydalanacaksınız.

2- Tırnak eti temizleme

Yumuşayan tırnak etlerinizi tırnak dibinden temizlemek için olan aletinizi dikkatli bir şekilde kullanın, önce iterek daha sonra etinizi kanatmadan kesmeye özen gösterin. Mümkün olduğunca tırnak etlerinizi çok derinden kesmeyin. Parça kesmek yerine bir seferde tırnak etrafından dolanarak çıkarılması daha doğru olacaktır. Bu işlem için çok steril bir makas kullanılmalıdır. Yanlış kesim yaparak tırnak etlerinizi kanatabilir hatta tırnak yapınızı bozarak batıklara sebep olabilirsiniz. Titizlik ve özen gerektiren bir iştir.

3- Tırnakları törpüleme işlemi

Tırnaklarınızı törpülemek için kullandığınız törpüyü metal yerine kâğıt seçmeniz hijyenik olması için çok önemli, metal törpüler üzerlerinde çok fazla bakteri tuttuğu için size tavsiyemiz uygun fiyatlı olan kağıt törpülerdir. Tırnak törpülerken çok sert darbelerden kaçınmak gerekir. Tırnağın çatlaması ve kırılması yanlış törpülemeyle meydana gelir. Tırnak törpülemeye tırnağın orta kısmından başlanır. İleri geri, yumuşak ama seri hareketler ile önce tırnak boyuna ve tırnaklara istenilen şekil verilir, daha sonra ise tırnak yanlarında düzeltme yapılır. Tırnak yanlarınızın çok sivri kalmamasına özen göstermelisiniz. Küçük kazalara bir önlem olabilir.

4- Küt tırnak için törpü işlemi

Tırnağınızı küt şeklinde yapmak için törpüleme işleminize önce tırnağınızın ortasından başlamanız gerekiyor. Tırnağınızın alt kısmından törpülemek, küt tırnak için önemli, alttan törpüleyerek tırnağınızın çatlamasını önleyebilirsiniz. Küt tırnak modası şimdilerde bile boy gösteriyor ancak daha iri parmaklarınız varsa her zaman tırnaklarınızı oval ya da oval-küt tercih etmelisiniz. Küt tırnaklar, ince uzun parmaklarda ve tırnak yapısı geniş olan ellerde daha iyi durur.

5- Oval- yuvarlak tırnaklar için törpü işlemi

Yuvarlak veya oval istediğiniz törpü işleminde, küt törpüden farklı olarak ortadan ziyade yanlardan başlanarak törpü yapılır. Yuvarlak tırnaklarda kenara ağırlık verilir, ortalar biraz sivrileştirilir. Yuvarlak veya oval tırnak, her zaman parmakları daha uzun ve ince gösterir. Koyu renk oje kullanmak ise hem daha güzel hem daha kolaydır. French manikürü tercih edeceklerin mutlaka küt törpülemeyi tercih etmeleri gerekir.

Kısa Bir Şekilde Günlük El Bakım Rutini

En önemli bakım mutlaka ellerinizin temiz olması geçirdiğiniz gününüzde birçok bakteri ve mikroba maruz ellerinizi sıkça yıkamalısınız. Her yıkamada elleriniz kuruyacaktır ellerinizin kurumaması, kırışmaması ileride leke oluşmaması için ellerinizi nemlendirmelisiniz. Tırnaklarınızı asla yememelisiniz. Tırnaklarınızda milyarlarca bakteri bulunmasının yanı sıra tırnak düzeninizi bozabilir, derinden koparırsanız şişkinlik ve kanamaya sebep olabilir. Hatta bir batık bile oluşturabilirsiniz. Tırnaklarınızı keserken de dikkatli olması ve etlerinizi derinden kesmemelisiniz. Çok fazla oje kullanıyorsanız ara sıra tırnaklarınızı dinlendirip, nefes almasını sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınızı temiz tutarak, tırnaklarınızı sağlığa uygun aletler ile manikür yapmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*