Baklavalık Yufkaya Sarılı Balık Kızartma

Baklavalık yufkadan genellikle tatlı, börek, şöbiyet yaparız. Baklava yufkasının içine balığı koyup pişirmek aklımıza gelmez. Fakat balığı bu şekilde pişirip sunmak Şef Serkan Bozkurt’un aklına gelmiş ve güzelde olmuş kendisi uluslararası bir yarışmada hazırladığı bu yemek ile altın madalya kazanmış

Baklava Yufkasına Sarılı

Gerekli malzemeler:

1 adet orta boy fileto levrek kılçıkları temizlenmiş
1 adet kuru soğan
1-2 diş sarımsak
3 adet baklava yufkası
Sıvıyağ ve tuz
Karabiber ve kekik

Yapılışı:

Balığın kılçıkları güzel bir şekilde temizlenecek temizlerken bir cımbız size bu konuda yardımcı olabilir.

Tavanın içine sıvıyağ ekleyin. Soğanları piyazlık doğrayıp yağın içinde yumuşayana kadar yakmadan kavurun. Sarımsağıda ekleyin.

Ayrı bir tavaya sıvıyağ ekleyip bu tavada da temizlenmiş ama derisi alınmamış balığı pişmesi için bütün halde bırakın. Levrekleri arkalı önlü kızartın. Derisini alıp levreği üzerine tuz, karabiber serpin ve 3’e bölün.

3 adet baklava yufkasını üst üste koyun. Uzun kısmından 2-3 cm kadar boşuk bırakarak baş kısmına bir çorba kaşığı kadar balıktan ve piyazlık soğandan ilave edin. Önce yufkayı sağından ve solundan kenarları üst üste gelecek şekilde kapatın. Sonra yufkanın uzun kısmının yarısını kesip küçültün. Şimdi yufkayı uzun kısmından içe doğru katlayın. Katladığınız yufkanın her iki ucunu alta doğru katlayarak boğça şeklini verin. Anlatmaya çalıştığım yufkayı boğça gibi sarmak

Tekrar 3 adet baklava yufkası alıp uzunlamasına koyun. Uç kısmından 2-3 cm boşluk kalacak şekilde balığı ve soğanı yufkanın üstüne koyup yufkayı boğça şeklinde katlayın.

Bu şekilde hazırladığımız 3 adet yufkayı balığı kızarttığımız tavada yağ eklemeden yufkanın yanmaması için kısık ateşte pişirin. Piştikten sonra üzerine kekik ve sarımsak atın bu da tat ve güzel bir koku verecektir.

Fırınınız varsa fırında pişirmek de mümkün bunun için levrekli yufkadan hazırlanan boğçaların üzerine eritilmiş tereyağı veya zeytinyağı sürüp fırın tepsisine koyun bu şekilde pişirilirse yağ çekmeden kuru bir pişirime sağlarız.

Baklavalık yufka ince olması nedeniyle hemen pişecek ve kısa sürede kararmaya başlayacaktır. Bu hususa dikkat ediniz.

Baklava yufkasında levrek balığı dışında kılçığı kolay temizlenebilen diğer balık çeşitleri ile de yapabilirsiniz. Mutlaka levrek balığı olması gerekmiyor. Hatta tavuk eti ile de çok lezzetli olabilir. Kırmızı et olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*