Bici Bici Tatlısı Nasıl Yapılır? Bici Bici Muhallebisi Tarifi

Bici Bici tatlısı Adana’ya özgü bir tür tatlı çeşididir. Bu tatlıya Adana’da Bici Bici Muhallebisi’de denir.Yazın sıcak günlerinde Adana’nın Bici Bici Muhallebisi soğuk soğuk sizi serinletecektir.

Bici Bici tatlısının önce muhallebisi yapılır. Üzerine kırılmış kar gibi yapılmış buz, gül suyu, kızılcık şerbeti yada gıda boyası ve pudra şekeri dökülerek servis edilir.

Bici Bici Muhallebisi İçin Gerekli Malzemeler

1 su bardağı buğday nişastası
1 litre (5 su bardağı su)

Üzeri için;

Gül Suyu
1 tatlı kaşığı gıda boyası
Buz kar haline getirilmiş
Pudra Şekeri
Çilek ve Muz

Yapılışı : 5 bardak su nişastanın üzerine konur. Ocağın altı açılıp kıvama gelene kadar topaklanmasın diye devamlı karıştırılarak muhallebisi yapılır. Göz göz olduğunda muhallebi kıvamına gelmiş demektir.

Yapışmasın diye borcam tepsi sudan geçirilir. Hazırlanan muhallebi borcam tepsinin üzerine dökülür. Üzerine gül suyu yada gıda boyası damlatılır. Muhallebinin üzerinin kabuk bağlaması için dışarıda biraz soğuması beklenir. Sonra buzdolabına kaldırılır. Ancak muhallebi soğuğu görünce üzerinde çatlaklar oluşmaması için üzeri uygun temiz nemli bir tülbentle örtülür. Öyle buzdolabına konur.

Muhallebi katılaştığında buzdolabından çıkarıp önce dilimlere ayrılır. Bu dilimler küp küp kesip muhallebi kaselerine konur. Üstüne kar haline getirilen buz dökülüp gül suyu ve 1 tatlı kaşığı kırmızı gıda boyası hazırlanan su dökülür. Pudra şekeri serpilip  üzerine çilek dilimleri yerleştirilir. Muz dilimleri de koyulabilir.

Buzları buzdolabı poşetine koyup iki havlunun arasında ezerseniz.

1 yorum

  1. Evde gül suyu yapmak çin

    1 demet kırmızı gül yaprağı, 2 adet limon tuzu

    Gül yapraklarını bir şişenin içine kavanoza koyun içine limon tuzu koyup üzerine ağzına gelecek kadar su doldurun. Bunu kapağını açmadan güneşte durunca 3 gün sonra suyunu bırakacaktır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*