Domates yenildiğinde cilde çok faydalıdır. Domatesin güneşten koruyucu bir etkisi vardır. İçindeki likopen cildi tamir eder. Hem içeriden hem dışarıdan faydası olur.

domates-maskesi

Domatesi maskesi  nasıl yapılır?

Küçük yarım bir domatesi rendeleyin. İçerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edin. Ve 1 çay kaşığı da sızma zeytinyağı ekleyin. Karıştırın. Maske hazırlanmış olur. Yağlı, karma ve kuru ciltler için uygundur. Ama özellikle akne varsa ciltte bir bakım görüyorsa o zaman doktoruna sormadan uygulamaması gerekir. Maskenin içine eklenen malzemelerden birine karşı alerjisi olanlar kullanmadan önce test edip öyle kullanmalıdırlar. Bileğin içine küçük bir parça sürülüp bakılır. 10-15 dakika içinde kızarıklık, yanma, karıncalanma gibi bir durum söz konusu olursa sıkıntı verecek bir alerji olduğu anlaşılır. Eğer domates yiyemiyorsanız maskesini de kullanmayın.

Maske aşağıdan yukarıya doğru yer çekiminin tersine hareketle sürülmelidir. Göz çevresine yaklaşmadan uygulanmalıdır. Yüzde 15 dakika durması gerekir. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzdeki maskeyi arındırınız. Böylece gözeneklerde sıkılaşmış olur.

Make ile güneşin altına kesinlikle beklenmemeli serin bir ortamda beklenmelidir.

Sonrasın da yağlı cildi olanlar gül suyu ile cilt kuru Ya da karma ise maden suyu ile tonik yapacaklar. Gözenekli cilt tipine sahip olan kişiler tonik olarak maden suyunu düzenli olarak kullanırlarsa cildin toparlnadığını görürler. Akşamları pamuğa döküp veya sprey şişesine koyup kullanabilirler. Suyunuz çok klorlu ise gözeneklerin içinde biriken klor cildi ağırlaştırarak çökmesine neden oluyor.

Domates ve un maskesi

Yağlı cilde sahip olan kişiler domates ve unu karıştırarak yağlı cilt maskesi de yapabilirler. Haftada 1 kere bu maskeyi yapabilirler.

Bunun için yarım domatesi yıkayıp kabuğunu soyun. Suyunu çıkardıktan sonra unla macun haline getirin.

Bu maskeyi yüzünüze uygulayın. Göz ve dudak çevresine srümeyin. 5 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayınız.

Domates maskesi cildin rengini açar. Gözenekleri temizler.

Posted by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir