Eyeliner Sürme Teknikleri

Bayanların göz makyajında en çok sevdiği, sür çık diye tabir ettikleri makyaj eyelinerdır. Eyeliner ile kirpik diplerinizi belirginleştirebilir, gözlerinizi çekik yaparak daha seksi bir görünüm oluşturulabilir, gözlerinizin yuvarlaklığını veya badem şeklini ortaya çıkarabilirsiniz. Günlük kullanıma uygun ince veya orta boyutlar geceleri ise kalın eyeliner çekebilirsiniz. Bunların hepsi sizin tercihinize ve eyeliner çekmek için uyguladığınız tekniğe bağlıdır. Eyeliner ne yaparsam yapıyım süremiyorum, birçok ürün denedim kullanamıyorum düzgün olmuyor diyorsanız aşağıda size yardımcı olacak malzemeleri bulabilirsiniz.

Eyeliner sürme teknikleri

Bant; Bir bant sayesinde ince küçük bildiğimiz yapışkan özellikli olanlardan bahsediyorum. Eyeliner kuyruğu çekeceğiniz yere yani göz ucunuzdan kaşlarınızın bitimine doğru yan şekilde bandınızı yapıştırın ve eyelinerı çekin böylece iki gözünüz aynı ve düzgün kuyruklu olacaktır

Kaşık;  Bir kaşık yardımıyla yine kıvrık bir eyeliner kuyruğu çekebilirsiniz. Tek gereken şey kaşığı her iki tarafta da doğru tutmaktır. Kaşığın kenarlarını takip ederek eyelinerınızı çekebilirsiniz.

Göz kalemi; Herhangi bir göz kalemini eyeliner çekmeden önce ince bir şekilde eyeliner çeker gibi gölge halinde yapılırsa eyelinerınız ile üstünden geçebilirsiniz. Böylece daha düzgün ve kalıcı eyeliner elde edebilirsiniz.

Eyeliner çeşitleri

Kalem eyeliner

En çok tercih edilen, göz kalemlerden alışık olunduğu için kontrolün daha kolay olduğu eyeliner çeşidi kalem eyelinerdir. Kalemlerde kendi içlerinde ayrılırlar daha kuru olan vardır, daha kaygan yapıda, daha ıslak yapıda olan vardır. En iyisi ise içinde yeteri derece silikon barındıran kayganlığı olan fakat fazla bulaşma yapmayan kalem eyelinerlardır.

Likit eyeliner

Az tercih edilen eyeliner ürünlerinden biridir. Sıvı halinde olduğu için akma yapabilir, likit eyeliner içinde küçük bir fırça bulunur. Bu eyelinerı sürerken çok hızlı olunmalıdır ve fırçaya çok az ürün alınmalıdır. Bu tür likit eyelinerların birde kalem uçlu olanı da vardır. Kalem uçlu şeklinde olanlar daha kolay görülebilir. Fırçaların bozulma özelliği olduğundan kalem uçlu aplikatörler daha uygun olacaktır. Likit eyelinerlar sadece göz kapağına sürülmelidir gözaltına asla sürülmemelidir gün içerisinde akma yapacağı için kötü sonuçlar verebilir.

Krem ve Jel eyeliner

Biraz uğraştırıcı olan bu eyeliner ile gayet güzel sonuçlar alınabilir. Krem ve jel eyelinerlar, eyeliner fırçası ile uygulanır. Likit eyelinera yakın bir efekt verir fakat kontrolü likit eyelinera göre daha kolaydır, kuruması oldukça zordur. Kolay dağıtılabilir ve kolay şekil verilebilir. Hatta smokey eyes dediğimiz dumanlı göz makyajlarınız için ideal bir üründür.

Cake eyeliner

Sıkıştırılmış toz halinde pudraya benzer bir ürün olan cake eyeliner bir nemli fırça ile uygulanır. Likit eyelinera yakın bir etki verir, kontrolü aynı jel ve krem eyeliner gibi kolaydır fakat çok fazla yaygın yani tercih edilen ürün değildir.

Dipliner

Dipliner aslında bir likit eyelinerdır sadece aralarındaki fark daha kısa fırça ucuna sahip olmasıdır. Bazı kişilerde kullanımı diğer ürünlere göre kolay gelmekte bazı kişilerde ise kullanımı oldukça zordur. Zaten bütün bu ürünler aslında kişiden kişiye değişen el alışkanlıklara göre olan ürünlerdir daha çok pratik yapan bir insan hemen sürüp çıkarken arada bir eyeliner süren insan hemen sürüp çıkamaz.

Eyeliner Çekerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  1. İki gözünüzü de yakından rahat görebileceğiniz yakın ayna kullanınız ve bir yere sabitleyiniz.
  2. Her ihtimale karşı yapacağınız makyaj hatanızda yanınıza makyaj temizleme çubuğu veya küçük pamuk bulundurun.
  3. Eyeliner çekmeden önce mutlaka daha kalıcı olması ve akmaması için bir far bazı kullanın.
  4. Likit veya kalem eyeliner kullanmıyor iseniz krem, jel veya cake eyelinerlarınız için mutlaka yatay uçlu bir eyeliner fırça kullanmalısınız. Kullandığınız fırça sentetik ve ince olmalıdır.
  5. Likit veya kalem eyeliner gibi kendinden fırçalı eyeliner ürünlerin kendi fırçaları dışında başka fırça kullanmamalısınız.
  6. Elinizde veya kolunuzda titreme yaşayacağınızı düşünüyor iseniz mutlaka oturarak eyelinerınızı sürmeye çalışın veya dirseğinizin destek alabileceği bir yere dayayın.
  7. Eyeliner ürünlerinizin asla kapaklarını açık bırakmayın. Çok çabuk kurudukları için ürününüzü çöpe atmak zorunda kalırsınız.

Aslında değimiz gibi hiçbir ürünü size bu size daha uygun diye tavsiye etmek doğru değildir. Bu tamamen kişinin kendi el alışıklığına ve sürme tekniğine bağlıdır. Başkasına kolay gelen bir ürün size çok zor gelebilir. Kendi ürününüzü bulduktan sonra ilk uygulamada bile çok başarılı olmayabilirsiniz. El alışkanlığı olasıya kadarda bu böyle gider o yüzden yanınızda yardımcı her zaman bir makyaj temizleme çubuğu bulundurmalısınız. Eliniz alıştığınızda ise bir bakmışsınız hemen sürüp çıkmışsınız.

Gözünüzün 3 noktası vardır göz pınarları, kiris bölgesi ve eyelinerın kuyruğunu oluşturacağınız bölge ilk önce bu bölgelere küçük noktalar koyup tada başlayabilirsiniz veya göz kapağınızın bitimine kadar yani kiris bölgenize kadar eyelinerı kirpik diplerinize çekip daha sonrada ne kadar uzatmak istediğinizi ayarladıktan sonra eyelinerınızı çekmelisiniz.

Gözleriniz birbirine çok yakınsa asla eyeliner çekmeye göz pınarlarınızdan başlamamalısınız. Göz ortasından başlayarak eyelinerınızı çekmelisiniz. Gözlerinizde çok ayrık ise göz pınarlardan başlamak en doğru sonucu verecektir sizlere

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*