Fırında Palamut Nasıl Yapılır? Nasıl Pişirilir?

Sonbaharla birlikte palamut balığı balıkçılarda yerini aldı.  Bir yüzey balığı olan palamut uzmanlarında önerdiği bir balık türüdür. Hamsi, istavrit, uskumru, palamut gibi balıklar yüzey balıklarıdır. Palamut balığı ızgara, tava, fırın, haşlama gibi değişik şekillerde pişirilerek servis edilir. Soğuk dönemlerde balık yağlanacağı için daha lezzetli ve ızgarası da güzel olur. Bizim en çok tercih ettiğimiz pişirme şekli ise fırında pişirmedir. Bugün de sizlere fırında sebzeli palamut nasıl yapılır? Daha önce pişirmemiş olanlar için fırında palamut tarifini vereceğiz.

Fırında Palamut Nasıl Pişirilir

Eğer aldığınız palamut çingene palamutu ise dilim yerine fileto olarak hazırlanmalıdır. Çingene palamutu küçük olur. Başı alınıp iki ayrı fileto haline getirilmelidir.

Malzemeler

2 palamut
2 domates
2 soğan
4 sivri biber
2 limon
Yarım demet maydanoz
Zeytinyağı
Sirke
Tuz

Tarifi:

Balıklar temizlenip baş parmak kalınlığında dilim dilim doğranır. Soğan ve domatesler de dilimlenir. Fırın tepsisine rastgele domatesler ve soğanlar dizilir. Dizilen domates ve soğanların üzerine palamutlar dizilir. Limonlarda dilimlenip eşit şekilde üzerine dağıtılır. Kalan boşluklara da sivri biberler eklenir. Tuz ve karabiber sepiştirilir. Kokusunu alması için azıcık kekik kullanılabilir. Biraz da toz tatlı biber ilave edildikten sonra üzerinde zeytinyağı gezdirilir. Yarım limonun suyu ve azıcık da sirke de döktükten sonra balıklar pişirmeye hazırdır. Sirke balığın kötü kokusunu almak ve lezzet katmak için yararlı olacaktır.

180 derece ısıya ayarladığımız fırında balığı pişirebiliriz. 25-30 dakika gibi bir zamanda pişecektir. Fırından çıkardığımızda üzerini maydanoz yaprakları ise süsleyebiliriz.

Fırında sebzeli palamut yapımında arzu edilirse patates dilimleri de kullanılabilir. Sarımsak küçük küçük dilimlenip eklenebilir.

Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*