Patlıcanları ister közmatikte isterseniz fırında rahatlıkla közleyebilirsiniz. Önce patlıcanları yıkayın. Kurulayıp patlıcanın üzerinde bir bıçak ile ufak delikler açın. Bu delikler patlıcan pişerken içinde buharlaşıp patlamaması için açılır. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin patlıcanları fırın tepsisine dizin. Üzerine fırça ile sıvı yağ sürün. Fırının ızgarası açıp 180-200 derecede üst kısmında közleyin. Bir tarafın kızardığında çevirip diğer tarafınında aynı şekilde kızarmasını sağlayın. Eğer üzerine bastırdığınızda patlıcan sönüyorsa patlıcanların için pişmiştir. Pişmesi çok uzun sürmez.

Közmatikte sebze ve patlıcan közlemek için ise  patlıcanın yada sebzelerin suyunun ocağa akabileceği bilinmelidir. Bunun için çözüm olarak ocak gözünü kapatacak şekilde  aliminyum folyayı kesip yerleştirip delikler açarak kullanıldığını duymuştum. Henüz denemediğim için közlemesinin nasıl olduğunu tam bilemiyorum.

Patlıcan nasıl soyulur?

1-Patlıcan elinizi yakmayacak sıcaklıkta ise sapından tutup sapının altından doğru çatalla kabuğunu kaldırıp elinizle aşağıya doğru kabuğunu soyunuz. Siyahlık gelmeyecek şekilde temiz şekilde patlıcanları çıkarın. Soyduğunuz patlıcanları patlıcan salatası yapmak için doğrayıp yada patlıcan ezmesi yapmak için çatalla ezip kullanabilirsiniz.

2-Közlenmiş patlıcanı soymak için kolay yöntem

Bu şekilde uğraşmak istemiyorsanız közlenmiş patlıcanı soymanın çok kolay bir yöntemi var. Bunun için patlıcanlar közlendikten sonra bir bıçak yardımı ile ortasından karnıyarık gibi ayırın ve yemek kaşığı ile sapından aşağıya doğru çekerek içini alın.

3-Közlenmiş patlıcanı soymak için üçüncü yöntem

Közlenmiş patlıcanı kolay yoldan soymanın bir püf noktası da patlıcanları közledikten sonra buzdolabı poşetinin içinde ağzı kapalı olarak biraz poşetin içinde kalırsa patlıcanların daha kolay soyulduğunu göreceksiniz.

Közlenmiş patlıcan nasıl beyaz kalır?

Eğer közlenen patlıcanın beyaz kalmasını istiyorsanız. Kolay yöntem olarak anlattığımız  şekilde yemek kaşığı ile patlıcanın içi alınıp ince ince doğrayıp hemen limon suyu ile karıştırırsak kararmasını önlemiş oluruz.

Közlenmiş patlıcanın kolay soyulması ile ilgili bilinen tüm yöntemleri anlattık. Eğer bunların dışında bildiğiniz bir yöntem varsa bunu yorum yaparak paylaşırsanız memnun oluruz.

Posted by admin

This article has 4 comments

  1. Pingback: Patlıcan Salatası Nasıl Yapılır? Lezzetli Patlıcan Salatası Tarifi | Yemek, Tatlı, Pasta ve Tarifler

  2. Pingback: Yoğurtlu Patlıcan Ezmesi Tarifi, Yoğurtlu Patlıcan Salatası | Yemek, Tatlı, Pasta ve Tarifler

  3. Tarifinize biyanen fırında közlenmiş patlacanı denedim ve 2.yöntemle soydum. Çok pratik, az zaman alıcı ve temiz oldu. Yazınız için çok teşekkürler.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir