Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Doğal Maske

Güneş lekeleri zaman geçtikçe daha derine nüfuz ederler yok edilmesi zorlaşır. Evde de güneş lekeleri için yapabileceğimiz bakımlar var.

Malzemeler

2 yemek kaşığı yoğurt
1 çay kaşığı karbonat

Yapılışı: 

2 yemek kaşığı yoğurda cildiniz hassas ise 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. İkisini karıştırın bu karışım köpürecek eğer cilt lekeleri bu yaz oluşmamış bir leke ise kıştan beri varsa bunun içerisine 3 damla taze limon suyu cildiniz çok kuru ise limon suyunu eklemeyin. Cildi yağlı normal olanlar ekleyebilir. Karışım güzelce kabardıktan sonra makyaj temizlenmiş temiz cilde uygulanacak akşam saatlerinde uygulanacak önce lekeli olan bölgelerden başlayıp lekeli olmayan bölgelere doğru göz çevresi hariç tüm yüze boyna dekolte bölgesine hatta el sırtlarına uygulanabilir.

Parmağınızın ucu ile önce lekeli bölgeden başlayıp masaj yaparak uygulanır. 5 ile 10 dakika bekletilip su ile durulanacak haftada 1 kez yapılabilir.

Maske bir seferlik yapılmalı ve bekletilmeden kullanılmalıdır.

Çok kuru ciltler 5 dakika
Yağlı ciltler 10 dakika kurumasını bekledikten sonra soğuk su ile cildinizi temizleyiniz.

Maskenin ardından yağlı ciltler gül suyu ile hassas, kuru ve normal ciltler ise maden suyu ile tonik yapacaklar bu güneş lekesi bakımı yapıldıktan sonra burası çok önemli ertesi sabah mutlaka güneş koruyucu sürülmeli çünkü cildin üst tabakası soyulmuş olduğu için güneşe karşı daha hassas hale gelmiştir. Evden çıkmasanız da bu bakımı yaptıktan sonra güneş koruyucu kullanmanız gerekir. Mevsim bitmeden güneş gelmeden bu bakıma son vermelisiniz.

Sodyum bikarbonat cilt beyazlatıcı ürünlerin içerisinde de bulunur.

DİKKAT: Karbonat yakıcı bir maddedir. Bu yüzden lütfen bu gibi önerilen cilt bakımlarını önce cildinizin uygun bir yerinde deneyip sonuca bakın bir yemek kaşığı yoğurda çay kaşığının ucuyla karbonat konuluyor. Ama her cilt için oran aynı değil. Yağlı ciltelere uygulanmalı.  Karma kuru ve hassas ciltler kullanmamalı zarar verebilir.

Biyolog Pervin Bulgak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*