Kış İçin Bamya Hazırlıyorum?

Bamya yemeği kimi için et kadar değerli bir yemekken, kimileri içinde ağza sokulmayan bir yemek. Özellikle İç Anadolu’da düğün gibi çok özel günlerin vazgeçilmezi. Yemekli misafir ağırlarken sofrada muhakkak yer alması, geleneksel bir zorunluk. Böyle özel ilgi gören yemek kimileri içinse tadına bile bakılmayan, görünce yüzlerin buruştuğu bir besin. Bunun tek nedeni bamyaya özgü içinde muhafaza ettiği o kaygan sıvı. Bamyayı pişirirken ve en önemlisi saklarken o sıvıyı ortaya çıkarmamak gerçek bir marifet istiyor. Bamyayı o sıvısından kurtularak buzlukta muhafaza edebilmek mümkün. Nasıl mı?

Gerekli Malzemeler;

5 litre su

1 yemek kaşığı deniz tuzu

1 su bardağı sirke

Buzlu su

Buzdolabı poşeti

Bir tencereye 5 litre kadar su koyup içine bir yemek kaşığı deniz tuzu ve 1 su bardağı sirke döküp kaynatalım. Başka bir kapta da buzlu bir su hazırlayalım. Kaynayan suya bamyaları atıp karıştırmadan 3-4 dakika kaynatalım. Kaynadıktan hemen sonra hızlı bir şekilde delikli bir kepçe ile buzlu suya atıp soğutalım. Soğuyan bamyaları kuru havlu üzerine serip suyunu çektikten sonra poşetleyip buzdolabında kış için kaldırabiliriz. (Bamya içindeki sıvıyı o sirkeli ve tuzlu suya bırakıyor)

Kışın yemek için bamyaları pişirirken dikkat etmemiz gereken, soğan ve salçayı kavurduktan sonra buzdolabından çıkarıldığı gibi donmuş haliyle tencereye koymanız ve karıştırmadan pişirmeniz. Bol domates ve sarımsak zeytinyağlı bamyanın lezzetini kat ve kat artıracaktır. Afiyet olsun.

Bazıları da bamyayı kurutarak saklamayı tercih ediyor. Kurutmak için bamyaların başı kıvırarak kesilip alınır, daha sonrada bir ipe baş kısmına yakın kısımdan, kalın bir iğne yardımı ile dizilir. Gölgeli, rüzgâr esen bir balkonda kurutulduktan sonra karanlık bir yerde saklanır. Bamya çorbası için kurutuyorsanız küçük bamyalar tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

bamya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*