Kışlık Domates Nasıl Yapılır?

Kış kapımızda, tam gaz kış hazırlıkları başladı. Herkes artık iyice ucuzlayan mis yaz domatesini kavanozlayım kaldırayım derdinde. En ucuz domatesi bulunduğunuz da, şehrin halinden alabilirsiniz. En az 10-20 kilo alınıp mevcutta var olan kavanozlara sadece yeni kapak alarak konservenizi yapabilirsiniz.

İlk olarak domatesleri iyice yıkayın. Çünkü kabuklarını da kaynatacaksınız hijyeninden tam olarak emin olun. 10 kilo domatesi kabuklarını soyup küp küp doğrayın sonra geniş bir kazana koyup 3 yemek kaşığı tuz ve ölçüsü size kalmış zeytinyağı ile kaynatın. Domatesleri kaynadıktan sonra yarım saat kadar kavurduktan sonra kavanozlayın. Kapakları sıkıca kapatıp ters çevirin 24 saat hiç dokunmayın. Sonrasında kapağı tutmayanları tekrar kaynatıp aynı işlemi yapabilirsiniz. İsterseniz buzdolabına koyup bir hafta içinde tüketedebilirsiniz.

kislik domates nasil yapilir

Bu işin püf noktaları;

  • Cam kavanozlar temiz ve kuru olacak. Bir gün geceden bulaşık makinasında yıkatıldığında kullanıma uygun olmuş oluyor.
  • Kapakları domatesleri doğrarken bir tarafta kaynatın. Mutlaka 5-6 adet fazladan kapak olsun. Sıkıntı yaşamanız ihtimaline karşı.
  • Kalabalık bir aile değil iseniz küçük şişeler tercih edin bir seferde kullanıp tüketmek çok daha pratik olacaktır.
  • Doğradığınız kabukları atmayın onları da tencerede kaynattığınızda yoğun suyunu çorbalarınız için şişeleyebilirsiniz. Böylelikle domateslerinizden en iyi şekilde faydalanmış olacaksınız. Kabuklarındaki vitaminde ziyan olmamış olacak.
  • Ocakta kızgın ateşte kaynattığınız domatesleri kepçe yardımı ile kavanozlara koyun, ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın ve ter çevirin. Bu şekilde 24 saat beklesin. Kapakların tam kapandığını içine çökmüş olmasından anlıyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*