Kuymak Nasıl Yapılır? Karadeniz Usulü Kuymak (Mıhlama) Tarifi

Bu yazıda kuymak nasıl yapılır? Diye soranlar için kuymağın yapılışı yada diğer adı ile mıhlama tarifini detaylı bir şekilde anlattık.

Çok fazla bir malzeme gerektirmeyen kısa sürede yapılabilen ekonomik ve doyurucu bir yemektir. Karadeniz de hemem hemen her evde yapılan bu yemeğe Trabzon’da Kuymak denilirken Rize’de Mıhlama deniliyor.

Eğer uygun malzemeleri ve doğru ölçüde kullanırsanız lezzetli kuymak yapmak zor değil belki ilk denemenizde istediğiniz gibi olmayabilir ama sonradan daha da güzel yapacağınızdan şüpheniz olmasın.

Kuymak Nasıl Yapılır-Karadeniz Usulü Mıhlama Tarifi

Kuymak tarifi (Mıhlama)

Malzemeler

4 çorba kaşığı mısır unu
2 çorba kaşığı sıvıyağ
2 çorba kaşığı tereyağ
Telli peynir veya dil peyniri
2 bardak sıcak su

Yapılışı

Tavaya önce sıvıyağı ekleyin ardından tereyağını da ekleyip orta ateşte tereyağını eritin. Tereyağı eriyince mısır ununu ekleyin ve topaklanmaması için tahta bir kaşıkla sürekli ve hızlı bir şekilde karıştırın. Mısır unun rengi değişene kadar kavurun. Kavururken mısır ununu çok kararmamasına dikkat edin. Ekleyeceğiniz sıcak su yanınızda hazır olsun. Miktara göre suyu göz kararı ekleyin. Kıvamı sulu olmamalı karıştırın kaynamaya başlayınca üzerine peyniri ekleyin ve eriyen peyniri içine karıştırın. Kuymak eğer sakız gibi uzuyorsa tam kıvamında olmuş demektir.

Kuymak tarifi için gerekli malzemelerinin ölçüsünü çorba kaşığı ile verdik eğer yemek kaşığı kullanırsanız hepsini yemek kaşığı ölçüsüne göre ayarlarsınız. Bu mıhlama tarifinin Karadeniz usulü mıhlama tarifinden tek farkı sıvıyağ kullanılmasıdır. Karadeniz usulü kuymak sadece tereyağı kullanılarak yapılıyor.

Afiyet olsun

 

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*