Leke Giderici Gözenek Sıkılaştırıcı Jel

Lekelerin giderilmesi, gözeneklerin sıkılaşması için ev yapımı jel tarifi

Malzemeler: 

1 ayvanın 8-10 çekirdeği
2-3 adet ayva yaprağı
1 limonun kabukları
1 çay bardağı su

Hazırlanışı: Bir ayvanın içinden çıkan çekirdekleri kabın içine koyun. Üstüne ayvanın 1-2 yaprağını koparıp atıyoruz. 1 limonun kabuklarını da içine koyup üzerine 1 çay bardağı ile temiz su ekleyin. Oda sıcaklığın soğukta veya sıcakta değil mutfak dolabının içinde kapalı yerde 2 gün bekletip süzüyoruz bu bir jel olur.

Ayvanın çekirdeklerinin içindeki enzim suda bekledikçe yavaş yavaş ortaya çıkacak bu enzim cildin üstündeki epital dokuyu eskimiş olan deriyi kaldırıp lekeleri gidermede sıkılaştırmada etkili oluyor. Ayvanın yaprakları sakinleştirici, limon kabuğunda ise glikolik asit içeriyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde lekeleri çıkaran gözenekleri sıkılaştıran bir jel elde ediyoruz. Bu karışımı bir kavanoza koyup 2 gün saklarsanız bu sonunda yumurta akı gibi jelimsi bir yapıya dönüşecek akşam eve geldiğinizde yüzünüz temizleyip temizlenmiş cilde bir tonik sürer gibi pamuk ile sürüyoruz.

Akşamları cildinize sürüp 15 dakika geçtikten sonra soğuk su ile yıkayıp maden suyu süreceksiniz. Bu leke giderici maskeyi yaptığınızda gün ve gün renginiz yavaş yavaş açılacak minimum 1 hafta da etkisini gösterecektir. Lekeler ne kadar uzun süreli varsa o kadar gitmesi de zaman alacaktır. Yeni lekeler daha kısa sürede gidecektir.

Uyarılar:

Omuz başlarında, sırt bölgesindeki lekelere de olabilir. Akşamları temiz cilde sürülür. Fakat güneş koruyucu krem mutlaka kullamak gerekir. Başka lekeler oluşmaması için leke tedavisi yapılırken mutlaka güneş koruyucuda kullanmak lazımdır.

Bebeklere kullanılamaz. 12 yaşın üstündeki çocuklarda kullanılabilir. Malzemelerden birine karşı alerjiniz varsa kullanmayın. Cildinizde bilmediğiniz bir sorun varsa önce mutlaka bir cilt hekimine danışınız.

Pervin Bulgak

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*