Kurbanda et kavurmasına pek çoğumuz bayılırız. Kavurma yapmanında bazı püf noktaları vardır. Bu yazımızda kurban etinden kavurma pişirmenin tarifini püf noktaları ile birlikte öğreneceğiz.

Kuzu etinden kavurma yapılacaksa en güzel kavurma kuzunun kol kısmından olur. Kemikli olarak yapılmak istenirse kaburga kısmı uygundur. Kuzunun sırt bölümü ise kuzu pirzolası yapmak için idealdir. Eğer dana etinden yapılacaksa kavurma için ön kol kısmından yada tranç kısmından güzel olur.

Kurban kesildikten sonra etin 2-3 saat dinlenmesi gerekir. Taze et, bilinenin aksine serttir ve kesinlikle dinlenmiş olmalıdır.

İyi bir kavurma için etin mutlaka dinlenmiş olması gerekir. Kuzu etinden daha çabuk pişirebiliriz. Dana etinden yapmak için tencereye etin kendi yağından koyun. Et yağsız ise sıvıyağ ekleyin. Yağ eriyince kuşbaşı etleri ilave edin. Etlerin arasına bütün bir soğan koyup yüksek ateşte bir kaç dakika kavurun. Ardından 1 bardak su ilave edin. Kısık ateşte 1 saat pişirin. Pişince üzerine tuz, karabiber ve kekik ilave edip servis ediniz.

Sarımsak, soğan ve yeşil biber eklenmek istenirse bunları pişmesine yakın eklemeliyiz.

Eğer eti önce kızgın ateşte kavurursanız et sıcakla birlikte kabuk bağlar suyu içinde kalır ve yumuşak olur.

Koyun etinin kokusu sizi rahatsız ediyorsa tarçın koyun etinin koku vermesine engel olacaktır.

Et pişerken tuz konulursa bu eti sulandırır ve pişmesini geciktirir.

Posted by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir