Neden Detoks Yapmak Gerekli Detoks Nasıl Yapılır?

Tek kelimeyle özetlenecek olursa detoks arınmadır. Genelde çoğu kişi tarafından sadece zayıflamak için, zayıflamaya yardımcı olmak için yapıldığı bilinmektedir. Fakat detoks modern yaşam içerisinde farkında olarak ya da olmayarak bedenimize aşırı yükleniriz, soluduğumuz hava, içtiğimiz su, yediğimiz işlenmiş gıdalar, yaşadığımız stres vücudumuzda pek kolay atamayacağımız toksin birikim oluşturur. Hastalıklardan korunmak, gençlik enerjimizi ve görünümümüzü uzun yıllar devam ettirebilmek için bedenimizdeki bu toksin birikimi dışarı atmamız gerekmektedir.

Hayatın, çevrenin ve besinlerin size verdiği zararların sonucu oluşan toksinleri en etkili bir biçimde atmak, arınabilmek adına düzenli bir şekilde detoks yapmalısınız. Detoks sadece fiziksel değil ruhsal açıdan da arınmayı hedefler. Zihninizin ve ruhunuzun dinlenmesine yardımcı olur.

Vücut bakımınız için vücut temizliği istiyorsanız, enerjinizin düştüğünü ve bunun yüzünden yorgunluk hissettiğinizi düşünüyorsanız, kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız, kilo almaya neden olan, aşırı yeme, iştah açıklığı gibi durumlardan şikâyetçiyseniz, bağışıklık sisteminizin zayıf olması yüzünden çok sık hasta oluyorsanız detoks uygulayabilirsiniz. Düzenli detoks yapmanın sonucunda kanınızın temizlendiğini ve temiz kanınızın organ, hücre ve dokularınızı besleyip onardığını göreceksiniz. Daha canlı ve parlak cilt elde edeceksiniz. Bağırsaklarınızın harekete geçtiğini görecek ve sindirim sisteminizin düzeldiğini göreceksiniz. Düzenli detoks uygulamalarında yine haftada 2-6 kilo arası kilo verdiğinizi göreceksiniz. Vücudunuzdan ödem atacak ve bütün bu güzel sonuçlara karşı pozitif düşünmeye yöneleceksiniz. Tabiî ki detoksu sağlık açısından hamilelere ve son 6 ay içerisinde ciddi bir iç organ ameliyatı geçirenlere önermiyoruz. İlk önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Toksin alımını azalmak için dikkat edilmesi gerekenler

  1. Aslında tükettiğimiz gıdalar detoksun en önemli unsurları. Çok sevdiğiniz besinleri kızartmak yerine, yağı aşırı ısıtmamaya özen göstererek yemeklerinizi haşlama, buharda pişirme veya ızgara usullerini tercih etmelisiniz. Bunları yapacağınız yani pişirme işlemi yapacağınız kaplarda paslanmaz çelik, cam veya porselen olmasına özen göstermelisiniz.
  2. Suyla buluştuğunuzda hep kullandığınız sabunlar ve deterjanlar çok önemli, bulaşık yıkarken, banyo yaparken kullandığınız sabunların veya deterjanların doğal bitkisel olmasına dikkat etmeliyiz. Kimyasal katkıları olan ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız.
  1. Denize yakın yerlerde oturanları ilgilendiren bir yere değinmek istiyorum. Deniz suyunun temizliğinden eminseniz, her gün içtiğiniz suyun içine birkaç damla deniz suyunu damlatarak içmeniz vücut asit dengeniz için son derece yararlı olacaktır. Ayrıca denizde yüzmenin en çok vücuttaki kasları çalıştıran, kan akış hızınızı düzenleyen, organlarınızın hızlı çalışmasını sağlayan bir spor dalıdır. Ayrıca yüzmek insanı ruhen dinlendirir ve stresi alır. Günde belli aralıklarla suya girmeniz sizin için çok faydalı olacaktır.
  1. Bol yeşillikli dağ havası ve veya deniz havası yine en iyi ortam detoksudur. Bu gibi yerlerin havanın iyonizasyonu ve kalitesi farklı olduğundan, ben nefes almak istiyorum, oh mis gibi çam kokusu, mis gibi deniz kokusu dedirttirecek insanı ruhen dinlendirecek ortamlardır. Sağlık üzerinde oksijen arttırıcı ve denge düzenleyici etkileri vardır.
  1. Detoks yaparken kesinlikle sıvı tüketiminiz bol olmalıdır, böylece sindirim sisteminiz hızlanır organlarınız dinlenmiş olur, daha hızlı kilo verirsiniz, sağlığınız yerine gelir ve en önemlisi motiveniz artar. Örneğin başta yeşil çay olmak üzere birçok bitkisel çayın detoks etkisi yüksektir. Papatya, ginseng, çinko bil oba, ekinezya, kırmızı pancar, zencefil, meyankökü de toksin arındırıcı özellikleri olan önemli bitkilerdir.
  1. Detoksun kolayca yapılan ve en iyi gelenlerden biride. Genelde yorgun insanların hemen bir duş alıp uyumak istiyorum dediği banyo ve duştan bahsediyorum. Sıcak suyun ve su ile masajın faydaları büyük, Ayrıca ölü derilerinizden arınarak gözeneklerinizi açtığınız takdirde toksinlerden daha kolay kurtulabiliriz. Cilde kuru fırça ile yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırarak, ciltteki oksijen oranını arttırır. Cildiniz ve iç organlarınıza çok yararlıdır. Küvetinizi su ile doldurup, evde kolayca yapmak istediğinizde cildinizi tahriş eden zararlı kimyasallar içeren sabunlar yerine, papatya, biberiye okaliptüs ve adaçayı gibi doğal yağlar kullanmayı tercih etmelisiniz. Ayrıca banyonuza yarım bardak içme sodası veya deniz tuzu da ilave edebilirsiniz.
  1. Kokular sizin tahmininizden çok daha önemlidir detoks konusunda. Çağlar boyunca çeşitli hastalıklar insanlığı tehdit ederken, bu virüs ve bakterilerden en az etkilenen veya hiç etkilenmeyen grup insan, çiçekler, çiçek suları ve yağlarıyla uğraşanlar olmuş. Kimyasal kokular bu kategoriye girmezler ve aslında zararları da vardır.
  1. Detoks sırasında, beslenme programınızı ve diğer tedavilerinizi desteklemek için alınması gereken en ideal antioksidan vitaminler, çinko, kalsiyum, B vitaminleri yani özellikle B3, C vitamini, selenyum, A vitamini, E vitamini olarak özetlenir.

Detoks yapmaya karar verdiniz ve nasıl bir program uyulacağınızı bilmiyorsanız, yukarıda yazdıklarımıza göz geçirebilir ve günlük alışkanlık haline getirebilirsiniz. Sadece yemek yönünden değil hayattaki bütün işlerden detoks programına uyabilirsiniz. Yazılanlara dikkat etmelisiniz ve aşağıda yazdığım örnek detoks arınma programı ile kendinize küçükte olsa yol çizebilirsiniz.

Baharat ve Çaylarla Detoks Arınma Programı

Diyetisyeninizin tavsiyesi ile uygulayacağınız diyetinize ilaveten Sabah kalktığınızda, bir bardak ılık suya bir kaşık limon suyu veya bir kaşık elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz.

Yemeklerde, maydanoz ve sarımsak gibi çok yararlı olan ayrıca yemeklerinize çok güzel tat verecek olan bitkilerden tercih edebilirsiniz. Tükettiklerinizi çiğ olarak yemeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca kırmızıbiber ve zencefil gibi baharatları çorbanıza katarak tüketebilirsiniz, yine önemli toksin attırıcı baharatlardır. Öğün aralarında hem sizi dinlendirecek hem de sindirimi hızlandıracak, papatya, zencefil, ıhlamur, meyankökü gibi arındırıcı çaylar tüketebilirsiniz. Akşam düzenli ve rahat bir uyku için hoş kokulu bitkileri banyo suyunuza koyabilir ve uyumadan önce vücudu rahatlatıp uykuyu getiren rezene veya papatya çayınızı içebilirsiniz. Uykunuz için ideal olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*