Oktay Usta’dan Muharrem Ayına Özel Aşure Tarifi

Aşure Nuh Peygamberin günlerce geminin içinde kalıp yiyecekler tükendiğinde kalanları bir tencereye katıp yaptığı yemeğin adı. Bu nedenle de aşure ayı yokluğun bereketle bertaraf edildiği muharrem ayını ifade eder. Hala toplumumuzda fazlası ile itibar gören bu ayın 10. Günü aşure günüdür. Aşureler yapılır ve konu komşu eş dost herkese dağıtılır. Cumartesi günü apartmanınız mis gibi kokacak, kapınız gül kokuları ile çalınacaktır. Bu güzel olaya dahil olmak için size Oktay Ustanın programında her detayı ile anlattığı aşure tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

oktay usta aşure tarifi

AŞURE İÇİN MALZEME LİSTESİ:

1 kg buğday

600 gr. nohut

600 gr. Fasulye

1 su bardağı pirinç

600 gr. kuru üzüm

600 gr. kuru kayısı

600 gr. kuru incir

4 sarı elma

2 portakal

1 litre süt

1,750 kg toz şeker

Çam fıstığı

Kuş üzümü

Gül suyu

Su

SÜSLEMESİ İÇİN:

Fındık

Ceviz

Antep fıstığı

Tarçın

Nar

Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohuttu bir gece önceden ayrı kaplara koyuyoruz ve ıslıyoruz. Ertesi gün, nohuttu ve kuru fasulyeyi süzüyoruz, ayrı tencerelerde haşlıyoruz. Kaynadıkça yükselen köpüklerini tahta kaşık yardımıyla alıyoruz.

Kuru fasulyeye soğuk su ekleyebiliriz, nohutta soğuk su değil sadece sıcak su ekliyoruz. Diğer taraftan doğranmış kuru kayısıyı bir kâseye koyuyoruz ve sıcak suyla ıslıyoruz. Kuru üzümü ayrı bir kâseye koyuyoruz ve yine sıcak suyla ıslayıp bekletiyoruz. Kuru inciri küp doğruyoruz ve bir kâsede ıslatıyoruz. Portakalın suyunu sıkmadan önce rendenin küçük tarafı ile portakalın kabuğunu rendeliyoruz. Buğdayı süzüyoruz ve yıkadıktan sonra aşureyi yapacağımız tencereye koyuyoruz. Üzerine sıcak su koyuyoruz ve 15 dakika kaynatıyoruz, kapağını kapatıyoruz ve 5 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar altını açıyoruz ve 15 dakika daha kaynatıyoruz. Altını ve kapağını kapatarak 5 dakika dinlendiriyoruz. Sonra tekrar altını açıyoruz ve buğday pişene kadar kaynatıyoruz. Püf noktası, su her zaman buğdayın üzerini geçecek kadar olmalı. Kuru üzümü beklettiğimiz suyuyla beraber aşure tenceresine ekliyoruz. Biraz daha pişirdikten sonra kayısıyı bekleyen suyuyla ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve kapağını kapatarak 5 dakika daha kaynatıyoruz. Elmaları soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Yıkanmış ve süzülmüş pirinci tencereye ilave ediyoruz. Tahta kaşıkla karıştırıyoruz ve biraz daha sıcak su ekliyoruz. Pirinci kıvamı bağlama konusunda nişasta yerine kullanıyoruz. Artık aşuremizi tahta kaşıkla sürekli karıştırıyoruz ki dibi tutmasın… Kapağı kapalı kısık ateşte pişiriyoruz. Pişmeye yakın haşlanmış nohuttu ve kuru fasulyeyi süzerek ekliyoruz. Toz şekerini döküyoruz. Sütü ayrı bir tencerede ılıtıp ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz, elmayı ve portakal kabuğunu da koyuyoruz. Gül suyunu da döküyoruz. Sıcak su dökerek kıvamını ayarlıyoruz. Aşuremiz kaynayıp kıvamı ortaya çıkınca altını kapatıyoruz. Aşureyi kâselere paylaştırıyoruz. Üzerleri kabuk bağlayınca fındık, yeşil fıstık, çam fıstığı, kuş üzümü, nar, tarçın süsleyerek servis ediyoruz.

Afiyet olsun…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*