Saçlar kadınların en önemli hazinesidir, en önemli kıyafetidir. Bakımlı ve temiz kadınlar kendisini saçlarıyla belli ederler. Eminim sizde ne pahasına olsun saçınıza şekil vermek için bile günde saatlerce uğraşıyorsunuzdur. Kimyasal içerikli spreyler, kremler, şampuanlar kullanıyorsunuzdur. Saçınızı şekillendirmek için ısıya maruz bırakıyorsunuzdur. Evet, böyle şeyler hepimiz yapıyoruz ama bunlardan sonra saçlar pekte dirençli kalamıyorlar, kurumaya daha sonra kırıklar oluşuyor. Saç derisi tıkanıp kepek oluşumu ve saç dökülmesini beraberinde getiriyor. Ve bizde hep bunları önlemek içinde çaba harcıyoruz. Ama bazen hangi durumda ne yapmamız gerektiğini bilemiyoruz veya oluşabilecek sorunları önceden tedbirini alarak önlemiyoruz. Bunu konuda bilgi almak isterseniz bu yazı tam size göre.

Saçın ve saç derisinin temizliği

Temizlik her yerde de olduğu gibi saç konusunda önemli ve dikkat edilmesi gerek bir husustur. Saçlar gün içerisinde çok fazla kire dumana maruz kalırlar ve saç derisinde birikme yaparlar, saç derisinde biriken bu kirler saçlarınızda dökülme saç derisinin tıkanarak gelen yeni saçları geri itme, kepeklenme gibi birçok sebebe itebilir. Koparak dökülmelerin ve kepeğin başlıca nedeni, saç derisinde kalan jöle, köpük ve sprey gibi saç bakım ürünlerinden kalın kalıntılardır ve bu kalıntılar saç derinizi yine hava şartları gibi tıkayacaktır. Bu nedenle saç derinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bu ürünleri çok fazla değil ara kullanmalısınız. Eğer saç kökleri kirden dolayı tıkanıksa saç telleri zayıflar, yeteri besinini alamaz kökünden ve koparak dökülmeler artar. Saç deri temizliğinizde kullanacağınız haftalık şampuanlar vardır bunlara arındırıcı şampuanlar denir. Arındırıcı şampuan kullanarak bu tarz kimyasal ürünlerin kalıntılarını ve havadaki kirlerin saçlarınızdaki birikmelerini önleyebilir güzel bir şekilde arındırabilirsiniz. Eğer ben yine kimyasal bir şey kullanmak istemiyorum doğal bir şeyle arındırmak istiyorum diyorsanız haftada 1 duş alırken en son durulacağınızın suyun içine elma sirkesi dökebilir veya elma sirkesiyle en son saçlarınıza masaj uygulayabilir biraz beklettikten sonrada yıkayabilirsiniz. Sirkenin içinde temizleyici maddeler vardır, bakterileri öldürür, saç derisindeki kalıntıları çok iyi temizler, kepeği arındırır ve artı yönden saçınızı besler ve parlaklık kazandırır. Haftada 1 sirke uygulayarak saç derisi temizliğinizi güzel bir şekilde yapabilirsiniz.

Saçlarınızın temizliği içinde yine 2 günde 1 duş almalısınız. Her gün duş almakta saçlarınız için iyi olmayacaktır saçlarınız kendi yağı ile de beslenmelidir. Kendi yağının içinde önemli mineraller barındırır. Sürekli yıkamak saç kuruluğu, yıpranma ve kepek gibi sorunlar üretebilir.

Saçınızı yıkarken ne çok sıcak nede çok soğuk su tercih etmelisiniz. Ilık suyla yıkayıp soğuk suyla durulamalısınız. Ilık suyla yıkamak kirlerden arınmanızı sağlayacak soğuk suyla da durulamak saçınıza dirilik ve parlaklık kazandıracaktır. Ayrıca soğuk suyun bir önemi de saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandıracak ve saç hücrelerinizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Çok sıcak suda asla yıkanmamalısınız saç derisini öldürür hatta yıpratırsınız.

Saç kurutmak

Saç kurulamasını ayrı bir başlık altında yazmak istedim temizlik dışında saçınızı korumak için özellikle üzerinde durmak gerekiyor. Duştan çıktıktan sonra direk saça ısı uygulamak saçlarınız için çok zararlı. Saç yapınızın bozulması, kuruması, kırıklaşması ve yıpranması gibi sonuçlar yapay yollarla saçınızı kurutma yüzünden çıkar. Banyodan çıktıktan sonra yumuşak bir saç havlusu ile ilk önce fazla ıslaklığını almalısınız, daha sonra nemli olan saçınıza saç kurutma makineniz ile kurutabilirsiniz fakat bunun en doğrusu saçı doğal yollarla kurutmak olacaktır. Havluyla ıslaklığını aldıktan sonra saçınızı açık bırakıp kendi kendine kurumaya bırakmak saç kırıklarınızın, saç yıpranmasının önüne geçecektir.

Fazla ısı

Fazla ısıya maruz kalan saçlar zamanla kendisini belli ederler. Özellikle yaz aylarında görülen Güneş’in olumsuz etkileri ve ısıtıcılar, ısıtıcıyla çalışan saça şekil veren aletler yüzünden saçtaki hasarlar su yüzüne çıkacaktır. Saçımızda cildimiz gibi Güneş’in zararlı UV ışınlarına karşı korumasızdır. Güneş saç tellerini ve saç derisini kurutarak saçı cansızlaştırır ve kurumasına, rengini kaybetmesine neden olur. Güneşin bu olumsuz etkilerini önlemek için yüksek faktörlü saç kremleri kullanabilirsiniz, ısıya karşı sizi koruyan kremler, yağlar saçınızı besleyerek Güneş’ten de sizi koruyacaktır. Ayrıca büyük bir şapka takıp hem şık görünebilir hem de saçınızı Güneş’ten koruyabilirsiniz. Diğer zarar veren ısıda, saçınıza şekil veren ısıtıcılar günümüzde bu ısıtıcılar sürekli yeni model çıkartıp bunun iyon teknolojisi var bu daha az zarar verir, bunun seramik tabanı var saçı yakmaz gibi özellikleri iddiaları var fakat ne olursa olsun, saçınıza zarar verdikleri aşikâr. Bu tarz ısıveren ürünleri daha az kullanmalısınız, oluşacak kırıklarınızın, yıpranmalarınızın ve saç dökülme sorununuzun sadece 1 veya 2 sine çözüm olabilecek saç kestirme işlemi yapabilirsiniz ki bunu genelde kadınlar istemezler. O yüzden ısıveren saçınıza çokça zarar veren saç şekillendiricileri yerine, sprey krem tarzında olan saç şekillendiricileri kullanmalısınız.

Saç kesimi

Saç kestirmek çoğu kadın için işkence gibidir fakat bazen yaptığınız bütün bakımlar saç uçlarınızın kırılmasını, yıpranmasını ve hatta incelmesini önleyemezler. Sağlıksız uzaması yerine saçlarınızı ayda bir kestirmeyi kendinize adet bilmelisiniz. Çok fazla kestirmek zorunda değilsiniz. Bu işlem sadece saç uçlarında nefes alması ve birazcık kendisine gelmesi için şart bir uygulama olacaktır.

Saç boyası ve saç açtırma

Bazı kadınlar esmerken sarışın olmak istiyor bazıları ise sarışınken esmer olmak istiyor fakat sadece renk için saçlarının sağlığından vazgeçebiliyorlar. Sağlıklı saç mı daha güzel gözükür yoksa sarı, siyah yani boyalı renkli bir saç mı deseniz ben tabiki de sağlıklı bir saç derim, çoğu kişilerde öyle diyecektir eminim. Saçları olduğu renkten çok zıt bir renge boyamak ve o boyayı tutturmak için kullanılan malzemeler kat ve kat boyanması saçınızın kırılmasına, yıpranmasına hatta ve hatta yanmasına sebep olur. Yanan saçı kolay bakım yaparak düzeltmezsiniz tek çözüm kestirmek olur. Saç yanığı saç dibinize kadarda gelebilir o yüzden mecbur yine saç kesimidir. Buda hiçbir zaman istenmeyecektir. Çok işlem yaptırıp saç yapınızı bozmak yerine, saçlarınıza yakın renkler tercih edip istediğiniz renge yavaşça ulaşmak olmalıdır. Hemen istediğiniz saç rengine ulaşmak isteyip saçınızı kaybetmek yerine, uzun yolları tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır.

Posted by Sena Sirma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir