Sık Yapılan Makyaj Hataları

Bayanlar olarak çoğumuz makyaj konusunda hassas davranmayabiliyoruz veya hassas davrandığımızı düşünüp birçok hata yapabiliyoruz. Her kadının elinde birkaç makyaj malzemesi vardır, özel günlerde, günlük hayatlarında sürekli kullandıkları veya hayat kurtardıklarına inanılan birkaç rötuş yaptıkları makyaj malzemeleri vardır. Elinizdekiler neyse hangi marka olursa olsun yanlış kullanıldıktan sonra hiçbir işe yaramayacaktır. Tonlarca para döküp hatalarla dolu makyaj yapmayı kim ister veya uygun fiyatlı ürünlerde nasıl kullanacağını bilmeden alan ve son kullanma tarihi geçtiğinde de üzülmeyi kim ister? Hiç kimse. Kendiniz makyaj yaptığınız zaman ya bir eksiklik var veya ben nerde yanlış yaptım diyebilirsiniz. Bu işi en iyi yapan makyaj artistleri gibi makyözlerin makyajlarına birde kendi makyajınıza baktığınızda benim niye böyle olmuyor demişsinizdir. Tam o noktada hem kendi hatalarınızı görmek hem de düzeltmek adına sizlere makyaj hatalarından örnekler veriyoruz.

Makyajı cilde hazırlamamak

Makyajınıza başlamadan önce mutlaka yapmanız gereken şey temizliktir. İlk önce yüz temizleme jeli veya kreminizle yüzünüzü temizleyin daha başka temizleme ürünlerine ihtiyaç duyuyorsanız kendinize göre devam edebilirsiniz. Daha sonra temiz yüzünüzü nemlendiriciye hazırlamak ve gözeneklerinizi sıkılaştırmak için bir tonik kullanın. En son olarak cildiniz yağlı ise hafif bir nemlendirici kuruysa nemlendirmesi yüksek yoğun olan bir ürün kullanmalısınız. Bu bütün adımları atlar makyaj yaparsanız yüzünüzü sürdüğünüz ürünlerde örneğin, fondöteninizin kusma yaptığını, kapatıcınızın pul döküldüğünü, cildinizde sivilce ve yağlanmaların oluştuğunu, fondöteninizin yüzünüzde yapay durdurduğunu daha birçok kötü sonuçla karşılaşabilirsiniz. O yüzden makyajınızın alt temeli için sadece 15 dakika ayırarak bu işlemler gerçekleştirilmeli. Küçük bir ipucu olarak haftada bir yaptığınız peeling ten makyajınızın harika gözükmesini sağlayacaktır.

Ten makyajında hatalar

Ten makyajı, yüz makyajınız için en önemli en temel kısımdır. Göz, dudak makyajından önce ten makyajı daha çok önem verilmesi gerekilir. Vücudunuzdan, cildinizinden ayrı durmaması, sanki başka bir vücuda sizin kafanızı koymuşlar gibi yapay durmaması gerekir.

Fondöten

Ten makyajlarınızda önemli olan ilk fondöten seçimidir. Kendi istediğinize göre kalın veya ince yapılı fondöten seçebilirsiniz fakat teninizle aynı renkte olması çok önemli sizin renginizden birkaç ton koyu veya birkaç ton açık renkler sizi olduğunuzdan daha kusurlu ve yapay gösterecektir. Fondöten almadan önce en iyisi boynunuzda o rengi denemektir çünkü boynunuz Güneş’i pek görmez ve asıl cilt renginizle aynı renktir. Daha sonra önemli olan cilt tipinize uygun bir fondöten seçmektir, yağlı ciltli iseniz gidipte kuru ciltler olanı kullanamazsınız, daha faz yağlanacak hatta kusma yapacaktır.

Kapatıcı

Genelde kapatıcılar, gözaltı morluklar veya kırmızılıklar veya yüzdeki sivilce, lekeleri gidermek için daha nötrlemek için kullanılır. Fakat önemli olan rengi ve fondötenden önce kullanılmamasıdır. Kullandığınız yerlerde fondöten sürdükten sonra yüzünüzün katman gözükmesine sebep olacaktır. O yüzden her zaman fondötenden sonra sürülmelidir. Kapatıcı renkleri de aslında önemli bir noktadır, gözaltı morluklarınızı kapatmak için somon rengi veya turuncu alt tonlu bir renk kullanabilirsiniz, sivilceleriniz için yani kırmızı lekeler için yeşil renkte bir kapatıcı kullanabilirsiniz. Zıt renkler birbirlerini nötrlediği için kullanılır. Direk morlukların üstüne sürülen teninizden daha açık bir kapatıcı morluklarınızın yani gözaltınızın gri renginde gözükmesine sebep olacaktır. Cildimde çok fazla sorun yok gözaltlarımı hem aydınlatıp birazda kapatmak istiyorum derseniz, teninizin bir ton açık olan kapatıcı kullanabilirsiniz.

Allık

Allıklar ile yüzümüze renk verip tenimizin daha güzel ve sağlıklı durmasını sağlayabiliyoruz. Allık kullanımlarında yapılan en büyük hata çok fazla kullanılmasıdır. Çok fazla allık kullanarak haydi gibi tatlı gözükmüyorsunuz aksine çok yapay bir görünümüne sahip oluyorsunuz. Her zaman kontrollü kullanmak önemlidir. Allıklarla yapılan diğer hata ise çok ışıltılı bir allık kullanılması. Aslında ışıltılı bir allık kullanabilirsiniz ama cildiniz sorunlu yani sivilceli, lekeli ise bu tür ışıltılı allıkları kullanmamalısınız, yüzünüzdeki sorunları daha çok öne çıkaracaktır buda kötü sonuç olacaktır.

Kontür

Kontür yapmak yüz hatlarınızı daha çok ortaya çıkaracak veya küçük hileler sayesinde düzeltmek istediğiniz yerinizi örneğin, büyük bir burnu daha küçük göstermeye, çok sivri bir çeneyi daha yuvarlak göstermeye yarayacaktır. Fakat doğru kullanılmazsa çok büyük hatalar ortaya çıkarabilir kontür işlemi. Her yüz tipi için değişik kontür yerleri vardır, yuvarlak yüzler için ayrı, kare yüzler için ayrı fakat hepsinin ortak noktası yüzü oval yüze çevirmek olacaktır. Yani oval bir yüz hatları elde etmeye çalışmak olacaktır.

Göz/ Kaş makyajında hatalar

Ten makyajınızdan sonra göz makyajı da derin bakışlar, anlamlı ifadeler için önemli, birçok kadın ten makyajı yapmadan sadece göz makyajı yapıp dışarı çıkabiliyor. Yani her zaman tercih edilen ama yine ten makyajındaki gibi küçük detaylara ihtiyacı olan bir makyaj türüdür.

Maskara

Genelde herkesin olmazsa olmazıdır makyajda, tek bir tane makyaj malzemesi olsa hangisi olsun isterdiniz denildiğinde en çok maskara deniliyor. Aslında doğru bir tercih erkeklerden ayrılan ve bizi biz yapan yüzlerde kirpiklerdir. Maskaranın yanlış kullanımda da yaptığınız bu tercih çokta doğru olmayacaktır. İlk önce ürünü alırken fırçada kalan fazla miktarı rimel kutusunun içine sıyırın çok fazla kullanılması sonucu oluşan yapışık kirpikler güzel durmayacaktır hatta bunun sonunca oluşan geç kuruma nedeniyle maskaranız birçok yere bulaşacaktır. Eğer yaz aylarında iseniz dikkat etmeniz gereken bir hususta suya dayanıklı olmasıdır, gün içerinde akmış bir rimel nasıl güzel durabilir ki? Yapılan diğer hatalardan biride rimel sürerken bir yerlere bulaştığında, genelde bu göz kapaklarına oluş onları orda öylece bırakmak oluyor, bir kulak pamuğu yardımıyla onları temizlemelisiniz. En önemlisi de bir maskaranın ömrü en faz 3 aydır dolaysıyla maskaranız 3 ayı geçtiyse bakteri üretmeye başlatacaktır ve yapısı bozulduğu için sürdüğünüzde topak olacaktır. Bunlara dikkat etmekte fayda var her zaman.

Eyeliner

Birçok kadın eyelinerı çok sevse de eyeliner sürmede pek başarılı olmayabiliyor, eğer sizde öyleyseniz daha çok alıştırma yaparak ve hangi eyelenır çeşidi rahat kullanıyorsanız sürerken de onu tercih etmelisiniz. Eyeliner kullanırken hatalardan biri eyeliner kuyruklarının aynı olmamasıdır, çok büyük bir hata değil ama dikkat çeken bir makyaj ürünü olduğu için yinede güzel görünmeyecektir. Diğeri ise göz bazı kullanmadan eyeliner sürmek veya suya dayanıklı olmayan eyeliner sürmek, bunlarda kesinlikle yanlış yine gün içerisinde mutlaka gözünüzde silinecektir.

Kaş kalemi

Kaşlarınızı belirginleştirmek, araları doldurmak veya şekil vermek için kaş kalemi kullananlar vardır aramızda yapılan en büyük hata ise kaş kalemini çok fazla bastırıp boyama yapıyormuş gibi kaşlarınızı doldurmaktır. Oysaki kaş kaleminizi yan tutup küçük ince sanki kaş çiziyormuş gibi minik çizmek en doğrusu olacaktır. Kaş kaleminizin rengi ne bir koyu ne de bir ton açık olması gerekir, yalnızca sizin kaşınıza en uygun olan en yakın olan kaş kalemi tercih etmelisiniz.

Göz kalemi

Göz kalemlerinde hata olarak kabul edilen nokta göz kalemlerinizin akması ve bir yerlere bulaşmasıdır. Günümüzde bunun önüne geçen çok iyi kalemler yok fakat yine kalem seçerken, suya dayanıklı olanı tercih etmek çok önemli, eğer göz içlerine sürdüğünüz kalem 1 -2 denemenizde yani her defasında akma yapıyor ise, kaleminizi değiştirin veya gözünüz yabancı bir şey kabul etmediğinden yani hassas olduğundan göz içlerine kalem sürmemelisiniz. Doğrusu sizin için bunlar olacaktır.

Dudak makyajında hatalar

Yümüzde ki temel makyajlardan olan bir makyaj türüdür. Bazı kadınların vazgeçilmezleri bazısının da bazı zamanlar gerek duymadığı bir makyajdır, diğer makyaj türlerine göre çok meşakkatli olmayan fakat yinede bazı hatalar yapıldığı için genel tüm makyajınızın havasını bozabilir. Küçük şeylere dikkat ederek bu hataları önleyebilir, makyajınızı daha güzel hale getirebilirsiniz.

Dudak kalemi

Ne kadar çok hemen sür çık, kolay denilse de sürüp çıkılan bazı rujlarda gün içerisinde akma, bulaşma, orantısız yani şekilsiz durma gibi hatalar olabiliyor. Gün içerinde dudağınızda uzun bir süre kalmak istediğiniz rujlar için mutlaka aynı tonlardaki bir dudak kalemi ile dudaklarınızı çerçevelemelisiniz. Hatta daha kalıcı hale getirmek için dudaklarınızın içini de boyayıp üstüne rujunuzu sürebilirsiniz. Dudak kalemsiz sürdüğünüz rujlar orantısız durabilir. Yani dudak kenarlarınızı pürüzsüz çekemezsiniz ama önceden dudak kalemi ile yapacağınız çerçeve rujunuzu güzel ve daha düzgün durmasını sağlayacaktır. Dudak kaleminde yapılan diğer büyük hata ise dudak boyutunuzu büyütmek isterken komik görüntülere sebep olmaktır yani dudak çerçevenizin çok daha dışına taşırarak sürdüğünüz dudak kalemleri çok yapay duracaktır. Eğer dolgun göstermek istiyorsanız dudak kalemini dudak çerçevenizin hafif dışına taşırarak yapmalısınız. Doğal gözükmek her zaman daha iyidir.

Parlatıcılar/ Likit rujlar

Bu tür ürünlerde genelde yapılan makyaj hatası akma ve bulaşma yapmasıdır. Bu tarz sıvıya benzer ürünler çok fazla kalıcı olmazlar ve ısının yüksek olduğu bir yerde akma yapıp dudağınızda istenilmeyen görüntülere sebep olacaktır. Yaz aylarında pek fazla tercih etmemenizi öneririm, daha kremsi rujlar kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz ya da ürünü çok hafif kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*