Yuvarlak ve susamlı bir ekmek olan simit Türkiye ve Yunanistan’da çok yenilen bir yiyecektir. Sıcak sıcak gevrek bir simit yanında peynir, domates ve çay ile birlikte yapılan kahvaltı keyfine doyum olmaz. Özellikle taş fırınlarda pişen sokak simidi olarak adlandırılan simitler alışık olduğumuz bildiğimiz simit lezzetine sahiptir. Bu lezzeti eve taşımak evde simit yapmak istersek simit yapmak için gerekli malzemeleri hazırlamak ve simit hamurunu yoğurmaya başlamak yeterlidir.

Simit Nasıl Yapılır Ev Yapımı Sokak Simidi Tarifi

Ev Yapımı Sokak Simidi Tarifi

Evde çıtır çıtır sokak simidi nasıl yapılır? Sorusuna gelince simit maya, un, pekmez, susam, sıvıyağ, tuz ve su kullanılarak yapılır.

Simit tarifi için gerekli malzemeler ise şöyledir.

4 su bardağı un (aldığı kadar)
Yarım paket yaş maya veya yarım paket instant maya
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı pekmez
1-2 su bardağı kavrulmuş susam
Tuz ve su

Simit yapılışı

Simit yapmak için yaş maya veya instant maya kullanılabilir. Yoğurmak için derin bir kap bulun. Bunun içine 1 su bardağı ılık suda erittiğiniz yaş mayayı ilave edin. İçine 2 kaşık pekmez ve 1 su bardağı ılık su ekleyin. Tuzu ve zeytinyağını döküp hepsini karıştırın. Üzerine yavaş yavaş aldığı kadar un ekleyip bir elinizle hamuru yoğurmaya başlayın. Hamur cıvık olduysa biraz daha un ekleyin. Ele yapışmayan kulak memesinde bir hamur elde edin. Hamuru yuvarlayıp kurumaması için üzerini streç film, buzdolabı poşeti veya temiz bir bezle kapatıp yoğurduğunuz kabın içinde mayalanması için 1 saat kadar bekletin.

Simit halkalarının girebileceği büyüklükte bir kabın içinde 1 su bardağı su ve pekmezi karıştırın. Ayrı düz kabın içine susamı dökün. Siz simit halkalarını hazırlarken bu ikisi yan yana beklesin.

Yağlı kağıt serilmiş firın tepsisini hazırlayın.

Mayalanan hamurdan küçük hamur parçaları yapın. Temiz bir tezgahın üzerine hafiften un serpiştirin. 1 parça hamur alıp avucunuzun iç tarafı ile hamuru ileri geri yaparak hamurdan parmak kalınlığında uzun bir çubuk şeklinde bir hamur elde edin. Bu hamurun bir ucundan tutup diğer ucundan ters yöne döndürerek burgu yapın. Sonra hamurun bir ucunu alıp diğer ucunun üzerine koyup bastırın ve bastırdığınız yerin üzerinden eliniz iç tarafı ile ileri geri yuvarlayarak hamuru birbirine ekleyin. Burgulu bir halka şeklini verdiğiniz hamuru önce sulu pekmeze sonrada susama batırın. Fırın tepsisinin üzerine simitleri yan yana yerleştirin.

Önceden ısıtılmış 180-190 dereye ayarlı fırında pişirin. Pişirirken altını kontrol edin. Bazı fırınlar altını çabuk pişirirken üstünü geç pişiriyor.

Fırınlarda yapılan klasik sokak simidi tarifini detaylı bir şekilde verdik. Hamur hazırlanırken malzemeye 1 yumurtada eklenip simit hamuru hazırlanıyor. Fakat yukarıdaki bilinen geçmişten günümüze gelen simit tarifidir.

Ev yapımı simit için kullanacağınız susamı aktarlardan simit susamı olarak isteyebilirsiniz.

Simit yapımı ile ilgili videolu anlatım daha sonra yer alacak olup evde simit tarifi ile ilgili anlaşılamayan bir yer olduğunda yorum bölümünden bunu iletebilirsiniz.

Posted by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir