Taze Bakla Nasıl Ayıklanır?

Mevsimi gelmek üzere olan taze bakla yemeğinin tarifini anlatmadan önce taze bakla nasıl ayıklanır?   Nasıl temizlenir? Bu konuda bilgi sahibi olmayanları düşünerek taze baklanın yemek için hazırlanmasını anlatacağız.

taze-bakla-nasil-ayiklanir

Taze bakla alırken nelere dikkat edilmelidir?

Taze bakla alırken renginin canlı yeşil ve az lekeli olmasına dikkat ediniz. Bunun dışında ortadan ikiye böldüğünüzde fasulyedeki gibi ses vermelidir. İyi bir taze bakla görünümü ilk bakışta zaten kendini belli edecektir.

Taze baklaların ayıklanması taze fasulye ye benzer.  Taze baklanın her iki uç kısmını elimizle veya bir bıçak yardımı ile koparırız. Taze bir bakla ise kılçıklarını elinizle çok kolay çıkarabilirsiniz. Elinizle çıkarmak da zorlanırsanız salatalık soyacağı kullanabilirsiniz. Anlatılan şekilde tüm baklaları ayıklayın ve yıkayın. Eğer baklalar çok uzunsa ikiye bölebilirsiniz.

Taze baklanın renginin kararmaması için

Taze baklaya metal ve su değdiğinde çok çabuk kararır. Ayıkladıktan sonra kararmasını önlemek için bir kabın içine yarım limonu sıkın ve arta kalan limonu suyun içine atın.  Ayıklanan baklaları anlatılan şekilde yaklaşık 8-10 dakika limonlu suyun içinde bekletirsek kararmasını önlemiş oluruz.

Taze bakla taze olarak tüketilmesi gereken bir sebzedir. Çok bekletilmemeli en fazla 1-2 gün içinde pişirilip yenmelidir. Buzdolabında saklamak için kese kağıdının içine koyup saklamak doğru olur. Taze bakla çok çabuk kararır. Poşet içinde saklamak çabuk kararmasına neden olur.

Taze baklaları yemeği pişirmek için hazır hale getirdikten sonra zeytinyağlı taze bakla yemeğinin tarifine geçebiliriz. Zeytinyağlı taze bakla yemeği için buraya bakınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*