Yağlı Ciltlerin Bakımı ve Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı ciltlerin en büyük sorunları sivilceye ve siyah noktaya meyilli olmalarıdır. Yağlı cilt aynı zamanda soluk ve parlak görünüme sahiptir. Bu sorun doğal yollar ve piyasada bulunan kaliteli ürünlerle çözülebilir.

Yağlı cilde sahip kişilerin yaptığı en büyük hata ciltlerini aşırı nemli zannederek yüzünü nemlendirmeyi kesmeleri, yüzlerinin doğal nemini kaybettirecek sabunları kullanmalarıdır. Cildinizin nemini korumalısınız.

Yağlı ciltlere özel birkaç doğal maske sıralayacağım;

Limonun mikrop öldürücü ve sıkılaştırıcı özelliği vardır. Aynı zamanda aşırı su bulundurması sebebiyle vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Bu yüzden limon maskesinin tercih edilmesi yararınızadır. Limon maskesi hem kolay hem de oldukça faydalıdır.

2 limonun kabuğunu soyun, 3 yemek kaşığı suyun içerisinde 3 dakika bekletin, suda bekleyen limonları robottan geçirerek püre haline getirin, önceden cildinizi yıkayıp tonik veya temizleyici köpük ile arındırın. Arındırılmış cilde hazırladığınız püreyi pamuk yardımıyla aşağıdan yukarı doğru hareketlerle masaj yaparak sürün. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve bekletmeden havluyla kurulayın. Günlük kullandığınız nemlendirici kremi sürdüğünüzde de işlem tamam oluyor.

Folik asit, potasyum ve B6 vitamini bakımından oldukça zengin olan muz maskesi de soluk görünümden sizi kurtaracaktır.

Muz maskesinin yapımı ise şöyle; Muzu soyun ve iyice ezin sonra 2 kaşık yoğurt ve balla karıştırın masaj yaparak yüzünüze sürün. Kuruyuncaya kadar bekleyin sonrasında ılık suyla yıkayın.

Bir sonraki maskemiz ise yağlı ciltlere oldukça yararlı bir maskedir. 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 5 çay kaşığı maden suyunu iyice karıştırın ve pamukla yukarıdan aşağıya doğru masaj yaparak yüzünüze sürün sonrasında 5 dakika bekletin. Ama daha fazla bekletirseniz sirkenin yan etkileri olabilir. Sirke yüzünüzü kızartabilir ama bu olağan bir etkidir.

Yağlı ciltler için birçok maske türü vardır. Yukarıda saydıklarım ise sonuca ulaşmada en etkili yollardan sayılanlardır. Yağlı cilt için yapılan maskelerin yanı sıra birde yağlı cildin öne çıkardığı sorunları gizleme derdi vardır.

Yağlı ciltler için kısa bir bakım önerisinde bulunacağım.

Öncelikle günde en az 2 litre su içilmelidir.Nemlendirici olarak su bazlı nemlendiriciler tercih edilmelidir. Aynı zamanda cildinizi güneş ışınlarından korumak ve cildinizin daha genç görünüme sahip olması için yine su bazlı kremleri tercih etmelisiniz. Su bazlı ürünler yağlı cildinizin yağını azaltmakta yardımcı olur. Ama yinede bir uyarıda bulunmadan edemeyeceğim su bazlı ürünleri normal cilde veya kuru cilde sahip olanlar kullanmamalı, bunun yerine yağ bazlı ürünler tercih etmelidirler.

Yağlı ciltler makyajı kabul etmekte zorlanır. Bu sebeple bazen özenle yaptığınız makyajlar mahvolabilir. Bunu önlemek için, yağlı ciltlere özel olarak üretilen su bazlı fondötenler yada yağ kurutan pudra, fondötenler tercih edebilirsiniz. Böylelikle cildinizin yağlı olduğu anlaşılmayacak ve makyajınız mahvolmayacaktır.

Bu yazın yağlı ciltlerin temizliği ve bakımı yazısından alıntıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*