Yılbaşı Sofrası Nasıl Olmalı? Menüde Neler Olmalı?

Yılbaşı sofrasını birçoğumuz özenle hazırlamaya çalışırız. İster konuklarımız olsun ister ev halkı arasında yenecek bir yemek olsun soframız güzel olsun isteriz. Sofrada yer alacak yemekler kadar sunum şeklimiz de önemlidir. Yılbaşı sofranız ve menünüz için birkaç fikir vermemize ne dersiniz?

Sofranın konsepti, renk noktasında yeşil, kırmızı ve lame olmalı. Tabi ki tercih sizin hangi rengi ne yoğunlukta kullanacağınız. Ama genel olarak yılbaşı ruhuna uygun olması için bu renkler daha anlamlı olacaktır. Ortada çam ağcını andıran yeşil yapraklı bir çiçek sepeti hoş olacaktır. Peçeteler geyikli yada Noel baba figürlü olabilir. Yine yılbaşını temsil edecek kırmızı yada yeşil mumlar sofraya şık bir görüntü katacaktır. Sofranın geneline kozalak serpiştirebilirsiniz.

yilbasi sofrasi nasil olmali

Menüyü nasıl yapabilirim derseniz?

Gece boyu yenilip içileceğini hesaba katarsak hafif şeylere yer vermekte fayda var. Karbonhidrata ve kızartmalara fazla ağırlık vermeden zeytinyağlı ve salata türü şeyleri bolca yapabiliriz. Yılbaşının olmazsa olmazı hindi yâda tavuk. (Fırında iç pilavla doldurulmuş hindi tarifi)

Domates çorbası (rengi kırmızı diye )
Yeşil mevsim salatası
Yoğurtlu havuç salatası
Fırında kaşarlı mantar
Zeytinyağlı sarma
Peynir tabağı
Karışık kuruyemiş
Şık bir meyve tabağı
Yılbaşı konseptine uygun süslenmiş kreması bol bir yaş pasta
Şerbetli tatlı tercih etmek isteyebilecekler için kabak tatlısı

Yemeğe 20:30 gibi başlanacağını ve genelde gecenin 03:00 kadar sürdüğünü hesaba katacak olursak yavaş yavaş ve azar azar yemekte fayda var.

Akşam çok yenileceğini düşünerek 31 Aralık sabahı yulaf kepeği ile süt karışımı hafif bir kahvaltı yapıp, öğle yemeğini çorba ile geçiştirmek ve gün içinde ara öğün yapmamak yerinde olacaktır.

Akşam fazla kalori alacağımızı düşünüp akşama kadar kalori miktarını az tutmakta fayda var.  Güzel ve keyifli bir akşam geçirmeniz ve umutla yeni bir yıla başlamanız dileği ile…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*