Yıpranmış Saçlar İçin Öneriler

SAĞLIKLI BESLENİN;

Saçın büyük bir gereksinimini karşılayan en önemli olan unsur besinlerdir. Saç hücreleri, vitamin, yağ ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Yediğiniz besinlerden faydalanırsanız saçlarınız uzar, gürleşir ve parlaklığı artar. O yüzden her derdin deva kapılarının ardındaki olan dengeli beslenme, çok önemli ve dikkat etmemiz gereken bir unsurdur.

Yıpranmış Saçlar

SAÇINIZI ARINDIRIN;

Ne kadar sık duş alırsanız alın saçınızda sprey, jöle ve kuru saç şampuanı gibi ürünlerin kalıntıları kalır. Bu ürünler yüzünden saç deriniz tıkanır, kepeklenir hatta dökülmeye başlar ve bir süre sonra saç yapısının dengesini bozar. O yüzden haftada 1 saçınıza mutlaka arındırıcı maskeler veya şampuanlar kullanmalısınız.

ISI KULLANIMINI AZALTIN;

Saçlarınıza şekil verip güzel gözükmeyi istiyorsunuz, bunun içinde günümüzün teknolojisi olan düzleştiriciler fönler gibi ısıveren aletlerden ve kuaförlerden vazgeçemiyorsunuz. Vazgeçemediğiniz için de kayıplar büyük oluyor, saç kırılması, saç dökülmesi, saç teli incelmesi, saç yanması gibi daha birçok şey. Isıdan saçınızı bir süre uzak tutup saçınıza kaybolmuş nemi bakım yaparak kazandırın ve saçınıza şekil veren saç spreylerine ve ya kremlerine şans verin.

SAÇI NEMLENDİRİN;

Hava şartları, kirli atmosfer, ısıtıcılar, düzleştiriciler derken yıpranmış saçlarımıza iyi gelecek önemli maddelerden biri, saçı nemlendirme. Saçınız ısısını kaybettikten sonra saçınıza besleyici bakım yağlarını uygulayabilirsiniz böylelikle nemini geri kazandırmış olursunuz ve saçınızın yağ dengesini dengelersiniz. Örneğin Argan yağı saça en iyi bakım yapan yağlardan biridir.

DOĞRU SAÇ FIRÇASI KULLANIN;

Yıpranmış bir saçı, sık ve sert bir fırça ile tararsanız yıpranıklığını kat ve kat arttırırsınız. Kalın telli belli aralıklı olan büyük bir tarak ile saçlarınızı taramalısınız. Saç kuruyken de sık taramak saçı kırar, saçınız nemliyken saç taramaya özen gösterin.

Yazar: Sena Sırma

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*