Tavada Yada Fırında Kestane Nasıl Pişirilir?

Sonbahar ile birlikte kestane sezonu başladı. Kestane genelde ya haşlanır yada tavada kavrularak yenir. Tabi fırında kızartması da güzel olur. Kestane doyurucu bir besindir. 100 gr kestanenin kalori değeri 160 kcal enerji değerine sahiptir. Kestane başta nişasta ve çeşitli şekerlerin dışında B1, B2 ve C vitaminlerini içermektedir. Düşük oranda yağ, lifli maddeler ve protein içerir. Potasyum yönünden zengin bir besindir. 100 gr kestanede 395 mg potasyum bulunur.

Kestane tavada nasıl yapılır?

Kestane hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra tavada kestane nasıl kavrulur? Bu soruya cevap verelim;

Kestaneleri önce güzelce yıkayın. Kestanelerin şişkin kısmından + şeklinde çok derine girmeden çizin. Kestaneleri çizmek için aletler satılıyor. Bu aletler ile elinizi kesmeden kolayca kestaneleri çizebilirsiniz.

Çizdiğiniz kestaneleri 2 saat kadar suda bekletin. Aceleniz varsa o zaman suda bekletmeden tavaya kestaneleri koyup 1 kg kestane için üzerine 1 çay bardağına yakın su ekleyip bu şekilde pişirin. Bu şekilde yaparsanız hem şeklini koruyor hemde daha yumuşak helva gibi oluyor.

Fırında yapmak için kestaneleri önce yıkayın sonra + şeklinde şişkin tarafından çizin. Fırın tepsisine kestaneleri dizip önceden ısıtılmış fırında 200 derecede yaklaşık 20 dakika kadar pişirin. Yada fırın ızgarasına yağlı kağıt serip kestanelerin düz kısımları alta gelecek şekilde dizip bu şekilde pişirin.

Kestane fırında kaç derecede pişer?

Fırında kestane 180-200 derece arasında pişirilebilir.

Fırında Kestane Kebap

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*